Dünyanın neresinden geliyor olursanız olun kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir şehir.

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir bugün hepsinden aldığı mirası harmanlandığı kucaklayıcı bir kültüre sahip.

Tüm farklılıkları hoşgörüyle kucaklarken aynı zamanda UNESCO tecilli mutfağıyla da onları bir güzel besliyor.

Gastronominin, Türkiye’deki en önemli destinasyonlarından olan Hatay’ın farklıları kucaklayan yaşam kültürünü, bereketli topraklarını ve tadına doyulmaz lezzetlerini sofralarınıza taşımaktan gurur duyuyoruz.

300 Farklı çeşit endemik bitki türüne hayat veren Hatay, Türkiye’de Endemik bitkilerin 'u karşılamaktadır. Yetişen bitkilerin lezzeti ve kalitesi açısından ülkemizin en önemli bölgelerindendir.

Bunların en önemlisi, adaçayı, civanperçemi, tilki üzümü, oğulotu, fesleğen, defne, kantaron, karabaş otu,hartlap, çakşır kökü,meyan kökü, taş nanesi, böğürtlen kökü, erguvan yaprağı, pelin otu, hatmi gülü, ebegümeci ve ölmez çiçeği gibi örnekler verilebilir.

Batı ve Ortadoğu uygarlıklarının doğduğu bölge çeşitli dönemlerde iskan etmiş uygarlıkların yerleşik tarıma ve köy yaşamına geçtiği  amik ovası, günümüzde de doğal ve organik ürünlerin yetiştiği bereketli hilalin içerisinde yer almaktadır. Hatay dünya üzerinde kurulu 23 medeniyetin 13'üne ev sahipliği yapmıştır. Kültür zenginliğinden kaynaklı eşsiz bir mutfağa sahip olan Antakya, Baharat ve İpek Yolu üzerinde Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Ortadoğu’nun da Anadolu’ya, Akdeniz’e ve Avrupa’ya açılan önemli kapısıdır.