Zeytinyağlı Zahter 500 GR

Zeytinyağlı Zahter 500 GR

59,40 TL
  • Stok Kodu: 869000000156109
  • Stok Miktarı: 996 Adet
  • Gönderim Süresi: 2 Gün

Zahter, Zater, Çıprıka, Kara kekik yada Dağ Kekiği....Hatay’da dağ eteklerinde doğal ortamında yetişen, özenle toplanıp tamamen geleneksel yöntemler ile kurutulan, hiçbir katkı maddesi içermeyen bir kekiktir. Et ve tavuk yemeklerinde, salata ve kahvaltılık ürünlerde, soslarda, pizza ve makarnalarda kullanılabilir. Antiseptik özelliği olan zahter sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken bir bitkidir. Dağlardan topladık ve sizin için kuruttuk.

Osmanlı döneminden beri de yemek kültürümüzün içerisinde yer almaktadır. Güneydoğu ve Ortadoğu mutfağında zahtersiz bir yemek kültürü düşünülemez.

İçeriğinde uçucu yağ ve tanen vardır. Bu bitki çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulur ve daha sonra toz haline getirilir. Çay ve kahve olarak tüketilir. Baharat olarak kullanımı daha yaygındır.

Toplayıcılar daha ilkbaharda araziye çıkarak yeni gelişen zahter filizlerini toplarlar. Toplanan taze uç sürgünler bazen kurutularak da değerlendirilmekte veya salamura yapılmaktadır.

* * *

Zahter, birçok vitamin ve mineral içerir. Kalsiyum, demir, selenyum, manganez, potasyum, magnezyum, folik asit, benzoil peroksit, betakaroten gibi minerallerini ve B6, A, C, piridoksin, tiamin vitaminlerini içermektedir.

Zahter otu yüzde 38 liften oluşmaktadır, lif içeriği birçok bitkiye oranla çok yüksektir.

Yara, yanık ve zamanla ciltte oluşmuş lekelerin tedavisinde kullanılır ve etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Antibakteriyel özelliği ve içerdiği benzoil peroksit sayesinde akne temizliğinde de kullanılır ve akne oluşumunu engeller.

Bir diyet ve spor programının yanında sindirim problemlerine etkisi ve vücuttan fazla sıvı atımını kolaylaştırıcı özellikleriyle destekleyici olacak ve zayıflama sürecini hızlandıracaktır.

İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde soğuk algınlığı probleminde etkilidir.

Sakinleştirici ve kalp ritmini düzenleyici etkisi sebebiyle tansiyon düşürücü ve kalp çarpıntısını giderici olarak kullanılır.

* * *

Baharat olarak et ve sebze yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
Ayrıca çay olarakta tüketilebilirsiniz.